Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów zorganizowało dla studentów, absolwentów, oraz wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy psychologicznej praktyki z zakresu psychologii i psychoterapii.
Przygotowany materiał uniwersytecki kierowany jest przede wszystkim do studentów drugiego trzeciego czwartego i piątego roku psychologii oraz słuchaczy i uczestników pomagisterskich zajęć z psychoterapii oraz nauk pokrewnych. Wszystkie zgromadzone materiały, prezentacje, informacje przygotowane są przez wykwalifikowanych psychologów, terapeutów, trenerów personalnych i coachów. Poznańskie Stowarzyszenie Absolwentów w celu profesjonalnego przygotowania tych praktyk podjęło współpracę z terapeutami uzależnień, pracującymi na co dzień w przychodni leczenia uzależnień, z psychologami prowadzącymi prywatne praktyki oraz udzielającymi porad w formie online.
Naszą kadrę uzupełniają pedagodzy oraz osoby będące liderami ruchów trzeźwościowych i abstynenckich. Praktyki dla studentów psychologii i psychoterapii przygotowane są w formie zarówno publikacji naukowych jak i materiałów audio-wideo oraz nagrań audio. Pozwala to na zróżnicowane przedstawienie problematyki psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz uatrakcyjnia przekaz. Tylko w ramach praktyk studenckich organizowanych przez Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów student czy absolwent mają możliwość bezpośredniej konfrontacji z ludźmi wychodzącymi z uzależnień, osobami wywodzącymi się z rodzin dysfunkcyjnych i z problemem alkoholowym. Jedynie w ramach naszych praktyk student, absolwent, uczeń czy słuchacz maja możliwość przeżyć pierwszy wywiad terapeutyczny przeprowadzany przez psychologa. Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów tworząc praktyki dla słuchaczy szkół wyższych przejrzało całe spektrum zagadnień i problematyki psychologicznej wybierając z niego najistotniejsze w dzisiejszym świecie, te z którymi przyszły psycholog najczęściej będzie się spotykał w swoim gabinecie podczas wizyty pacjenta, klienta.
Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów w przygotowanych na praktyki studenckie online materiałach podpierało się publikacjami najwybitniejszych autorytetów z zakresu psychologii, psychoterapii, psychologii klinicznej oraz wieloletnim, czasem ponad 20 letnim doświadczeniem psychologów tworzących materiały do ćwiczeń. Spowodowało to, że oprócz dogłębnej wiarygodności stworzonych materiałów student czy absolwent kierunku psychologii lub pokrewnych spotka się z niepowtarzalną na naszym rynku ilością tych materiałów. Tworząc poszczególne prezentacje do praktyk autorzy skupili się na jak najgłębszym dotknięciu danego zagadnienia z psychologii lub psychoterapii by pokazać studentowi, przyszłemu psychologowi lub absolwentowi już praktykującymi w gabinecie psychologicznym jak głębokie są poszczególne zakresy psychologii i psychoterapii. Z jak wieloma aspektami będzie się spotykał i jak wiele odpowiedzi będzie musiał znaleźć prowadząc terapię psychologiczną ze swoim klientem.
Materiał zgromadzony w przebiegu praktyk dla studentów i absolwentów z zakresu psychologii obejmuje 55 elementów do samodzielnego zaznajomienia się, podzielonych na 9 modułów tematycznych. Materiał dla studentów psychoterapii obejmuje 76 elementów podzielonych na 10 modułów. Dodatkowo każdy uczestnik praktyk ma dostęp do modułu rozszerzenia gdzie prezentowane są dodatkowe materiały naukowe oraz podcasty czy wywiady z zakresu psychologii i psychoterapii. Istotnym elementem naszych praktyk jest to, że każda osoba która ukończy praktyki otrzymuje certyfikat, ale również ma ciągły nieograniczony dostęp do materiałów zgromadzonych na naszej stronie przez rok od daty ukończenia praktyk. W zakresie aktywności własnej osoby uczestniczącej w praktykach z psychologii i psychoterapii organizowanych przez Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów jest konieczność stworzenia przez studenta, absolwenta artykułu blogowego z tematu narzuconego przez organizatorów praktyk.
Kolejnym elementem aktywnego działania podczas szkolenia jest obowiązkowy udział praktykanta w mitingu anonimowych alkoholików lub anonimowych narkomanów oraz napisanie relacji z tego spotkania wraz z wyciągnięciem wniosków na temat współistnienia grup samopomocowych w terapii uzależnień prowadzonej przez psychologów i psychoterapeutów. Każda aktywność studenta, absolwenta podsumowana jest spotkaniem online z osobą prowadzącą praktyki gdzie oceniana jest praca studenta, praktykanta. Dodatkowo w ramach spotkań online przeprowadzana jest analiza przypadku, która zmusza studenta do aktywnego uczestnictwa w zajęciach praktycznych z psychologiem prowadzącym daną grupę praktykantów.