Niebieska Karta – kiedy i dla kogo?
użytkownicy social mediów, młodzież, osoby dotknięte przemocą
Każdy z nas pewnie spotkał się z określeniem “Niebieska Karta”, ale czy wszyscy mamy świadomość czym ona tak naprawdę jest? Do czego służy? Komu jest potrzebna? Kto w ogóle ją zakłada? W prosty do zrozumienia sposób postaram się odpowiedzieć na te wszystkie pytania i uświadomić Wam na czym polega już wcześniej wspomniana procedura “Niebieskiej Karty”.Niebieska Karta ma za zadanie chronić ofiary przemocy i pomagać w zaprzestaniu dzialan agresywnych. Prawo do wypełnienia takiego formularzu mają między innymi: pracownicy socjalni, policjanci, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia i miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Niebieska Karta – dla kogo?
Wiele z nas wie, że jest ona przeznaczona dla osób które doświadczyły przemocy. Ważne jest aby podkreślać, że nie dotyczy to jedynie przemocy fizycznej (np. bicie, popychanie, duszenie) i tej wiążącej się z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Oprócz nich wyróżniamy jeszcze: • Przemoc psychiczna (np. groźby, poniżanie, zastraszanie) • Przemoc ekonomiczna (np. odbieranie pieniędzy) • Przemoc seksualna (np. zmuszanie do współżycia) Ta procedura ma za zadanie chronić nie tylko dzieci, ale także dorosłych i nie wymaga zgody osoby pokrzywdzonej – jeśli służby uznają, że przemoc ma miejsce, muszą ją założyć. Dzięki temu możliwe są dalsze działania pomocne i ochronne. Osoba która ma założoną Niebieską Kartę jest pod nadzorem organów takich jak policja czy kuratorzy sądowi. W przypadku zmiany postępowania, zakonczy się to bez żadnych dodatkowych konsekwencji, a po niedługim czasie Karta zostanie zamknięta. W takich sytuacjach, całość trwa kilka miesięcy. Jednak w przypadku, gdy przemoc jest ciągła, a u sprawcy nie ma poprawy, mogą być wobec niego zastosowane środki zapobiegawcze, a wśród nich: • tymczasowe aresztowanie sprawcy • zakaz zbliżania się do ofiary • nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego przez sprawcę Oprawca jest informowany o konsekwencjach i możliwych działaniach wobec niego.
Korzyści płynące z Niebieskiej Karty
Wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne (pokrzywdzone osoby mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne, a w trudnych sytuacjach wsparcie socjalne np. pomoc finansową, mieszkanie chronione, lub schronisko dla ofiar przemocy) • Formalne udokumentowanie przemocy (oficjalny dowód na to ,że w rodzinie występuje przemoc, może się to przydać w sprawach sądowych) • Możliwość podjęcia działa ochronnych i pomocowych (po założeniu Karty sprawą zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny, który analizuje sytuacje i planuje dalsze kroki) • Interwencję policji i innych służb pomocowych • Monitorowanie sytuacji przez Zespół Interdyscyplinarny – w skład takiego zespołu wchodzą specjaliści, między innymi: policjanci, psychologowie, pedagodzy, pracownicy socjalni – analizują oni sytuację i proponują pomoc
Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśniłam Wam trochę procedurę Niebieskiej Karty i pomogłam zrozumieć na czym polega. Pamiętajcie, że niektóre formy przemocy nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a takie sytuacje mogą mieć miejsce nawet w naszym najbliższym otoczeniu.