Gaslighting- kwitesencja wysublimowanej przemocy

Czym jest zjawisko Gaslightingu?

Gaslighting to manipulacja drugą osobą , jedna osoba lub grupa dąży do podważenia percepcji rzeczywitości drugiej osoby, co prowadzi do tego, że zaczyna ona wątpić w swoje myśli, odczucia, a nawet wspomnienia. Taka przemoc jest zazwyczaj systematyczna i długotrwała ma na celu wywołanie u ofiary dezorientacji, braku pewności, kryzysu psychicznego. Zjawisko gaslightingu jest powszechne w naszych czasach w relacjach rodzinnych, partnerskich czy zawodowych. Każda osoba może paść ofiarą gaslightingu niestety przez długi czas nie zdając sobie z tego sprawy, że jest pod wpływem manipulacji tłumacząc oprawcę w wszelaki sposób.

Etapy gaslightingu

Zaprzeczanie rzeczywistości: sprawca podważa fakty lub doświadczenia ofiary, umniejsza odczucia ofiary używając stwierdzeń takich jak „wydaje ci się”, „ wymyślasz”, „ przesadzasz”. Zmienianie narracji: oprawca zmienia historię wydarzeń, zmienia interpretację wydarzeń, ofiara może czuć się zmieszana i zaczyna wątpić w swoje rację. Izolacja- manipulator próbuję odizolować ofiarę od osób trzecich tak aby ofiara nie miała wsparcia od innych i nie uzyskała stosownej pomocy. Stopniowe osłabianie: Poprzez ciągłe podważanie percepcji rzeczywistości, ofiara stopniowo traci pewność siebie i poczucie własnej wartości, stając się coraz bardziej zależna od sprawcy.

Jak możesz sobie pomóc jeśli padłeś/aś ofiarą gaslightingu?

Długotrwałe narażenie na gaslighting prowadzi do poczucia dezorientacji, niskiego poczucia swojej własnej wartości, depresji i lęków, utracie autonomii. Wychodzenie z przemocy gaslightingu jest zazwyczaj długim i trudnym procesem, ale możliwym najważniejsze dla ofiary jest uświadomienie sobie, że jest pod wpływem manipulacji to jeden z ważniejszych kroków, który pozwoli na uwolnienie się od oprawcy. Nie jest to takie proste szczególnie jeśli taka przemoc czasami trwa latami, obraz i poczucie wartości takiej osoby jest mocno zaniżone. Ofiara powinna mieć do siebie zaufanie, słuchać swoich uczuć i myśli, nie zaprzeczać im. Kolejnym krokiem jest dystansowanie się od sprawcy i ustalenie granic , osoba powinna zacząć stawiać granicę i się ich trzymać. Poszukiwania wsparcia wśród najbliższych lub ludzi, którzy również mieli podobne doświadczenie, jednak warto również poszukać profesjonalnej pomocy psychologa, terapeuty. Warto prowadzić dziennik zapisywać swoje uczucia aby lepiej je zrozumieć, wypisać swojego mocne strony dzięki czemu wzmocnisz swoją samoocenę i będziesz mógł się na nich skupić. Odzyskanie kontroli, wybieraj decyzję oparte na faktach a nie opiniach. Planuj swoją przyszłość co zrobić jak odciąć się od danej osoby np. zmiana pracy co mogę zrobić żeby znaleźć nową, odejście od partnera czy jesteś w stanie wynająć inne mieszkanie, gdzie jaki jest mój budżet.

Pamiętaj, że gaslighting to przemoc z premedytacją. Nie usprawiedliwiaj swojego oprawcy, znajdź w sobie siłę do walki z tym zjawiskiem i odzyskaj swoje poczucie wartości na nowo. Nie jesteś sam wiele osób zmaga się z tego typu manipulacją, pozwól sobie pomóc i miej odwagę stawiać swoje granicę . Nie usprawiedliwiaj swojego oprawcy on wyniszcza Twoje zdrowie psychiczne. Przezwyciężenie gaslightingu wymaga determinacji i wsparcia, ale otwiera drogę do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Powiązane artykuły

Wysokofunkcjonujący alkoholicy

W poniższym artykule wyszczególniono grupę alkoholików wysokofunkcjonujących. W pierwszej części zaprezentowany został obraz kliniczny alkoholików wysokofunkcjonujących, a w drugiej części trudności diagnostyczne i leczenia tych…